data dodania: przez Administrator

AUTONOMICZNE ROBOTY CZYSZCZĄCE

AUTONOMICZNE ROBOTY CZYSZCZĄCE, czyli rewolucja w utrzymaniu czystości.

Pandemia zakaźnej choroby COVID-19 przyczyniła się do tego, że klienci wynajmujący firmy sprzątające do obsługi biurowców, galerii handlowych, supermarketów czy zakładów produkcyjnych są zmuszeni do zachowywania rygorystycznych zasad higieny i pracy w ścisłym reżimie sanitarnym. Spowodowało to ogromny wzrost zapotrzebowania na profesjonalne usługi sprzątania i dezynfekcji. Bardzo często niezbędne jest dodatkowe zatrudnienie, przeszkolenie pracowników oraz wzmożone korzystanie z profesjonalnych środków chemicznych, co w rezultacie znacznie podnosi cenę wykonania usługi. Niestety klient, którego nie oszczędził lock down niechętnie przystępuje do rozmów dotyczących wzrostu kosztów usługi. Tym samym, firma świadcząca usługi utrzymania czystości również musi jeszcze intensywniej dbać o koszty wykonania usługi,  jednocześnie utrzymując najwyższe standardy. Największym wyzwaniem więc okazuje się zoptymalizowanie kosztów, tak aby nie miały wpływu na jakość  usługi oraz bezpieczeństwa w czasie pandemii.

Naprzeciw  powyższym wyzwaniom wychodzi prężnie rozwijająca się  branża producentów  autonomicznych robotów czyszczących. Jest to ogromna innowacja na rynku maszyn sprzątających, rewolucja dla firm świadczących usługi utrzymania czystości na całym świecie. Roboty sprzątające to urządzenia niekierowane bezpośrednio przez człowieka. Zakres ich działania obejmuje utrzymanie czystości poprzez szorowanie i mycie różnych powierzchni, zamiatanie, odkurzanie, a obecnie także dezynfekowanie powierzchni. Wykorzystywane są najefektywniej w dużych i średnich otwartych powierzchniach, w obiektach typu biurowce, centra handlowe, hale produkcyjne oraz magazyny, ponieważ poruszają się w stałym, regularnym rytmie, co bezpośrednio wpływa na jakość mycia każdej powierzchni. Dzięki tym robotom powierzchnie można czyścić w  systemie całodobowym.

 Roboty autonomiczne posiadają szereg zalet, np. wykorzystanie najbardziej zaawansowanego rozwiązania nawigacyjnego tworząc wirtualne mapy sprzątanych powierzchni. Czyszczą niezwykle wydajnie i bardzo precyzyjnie. Posiadają czujniki, dzięki którym rozpoznają wszelkie przeszkody statyczne i ruchome oraz bez problemu je omijają. Autonomiczne maszyny mogą pracować w obiektach, do których dostęp jest znacznie ograniczony lub tych całkowicie wyłączonych z użytkowania przez ludzi. Dzięki nim można np. zminimalizować  zużycie prądu, wody, czy emisję wytwarzanych ścieków, dlatego bardzo ważne jest aby trasa urządzenia sprzątającego była optymalnie zaplanowana i nie generowała strat. Ponadto stosowanie tych robotów pozwala oszczędzić czas pracy osób sprzątających, a dzięki temu mogą oni koncentrować się na innych, wymagających od nich specjalistycznych umiejętności zadaniach.

Autonomiczne roboty sprzątające do tej pory używane już wielu państwach na całym świecie,  z impetem wkraczają na polski rynek branży utrzymania czystości. Obecnie wielu producentów maszyn czyszczących posiada w swojej ofercie kilka wariantów robotów od zamiatających, dezynfekujących przestrzeń do czyszczących         i osuszających powierzchnie wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Biorąc pod uwagę sukces domowych robotów sprzątających można stwierdzić, że również te wchodzące do użytku profesjonalnego z powodzeniem przyczynią się do zwiększenia wydajności oraz bezpieczeństwa pracy. 

MACIEJ PASTERNAK

Wróć